Information

Juletræstænding 2025

Julen kommer til Kgs. Lyngby, når byens store juletræ tændes af borgmester Sofia Osmani, Bakkens Pjerrot og selvfølgelig julemanden.

I år bliver juletræstændingen ekstra festlig – for samtidig tændes den nye juleudsmykning i træerne langs Lyngby Hovedgade. Også Lyngby Storcenter og Magasin, der allerede tidligere i november har tændt lys, gentænder deres julelys på samme tid, så hele byen lyser op i ét stort jule-wow, der markerer, at julen nu for alvor er kommet til Kgs. Lyngby.

Juletræstændingen 2025 finder sted fredag eftermiddag, hvor programmet starter kl. 16.15 på Lyngby Torv med julesang og musik fra Eventyrteatret.
Herefter byder Handelsforeningens formand, Carsten Bak Sørensen, velkommen og giver stafetten videre til Bakkens Pjerrot, der underholder for store og små. Borgmester Sofia Osmani går på scenen og kalder på julemanden, og omkring kl. 17.00 bliver juletræet og den nye udsmykning tændt. Mens julestemningen spreder sig over Rådhustorvet og resten af Kgs. Lyngby, bliver der uddelt slik til de fremmødte børn til tonerne af julemusik fra Eventyrteatret.

Der kan købes gløgg, æbleskiver og andet at varme sig på hos Café Claire på torvet.

Program 

  • Kl. 16.15–16.35: Julemusik på torvet foran Rådhuset med Eventyrteatret
  • Kl. 16.35-16.40: Handelsforeningens formand, Carsten Bak Sørensen, byder velkommen
  • Kl. 16.40-16.50: Pjerrot underholder på scenen
  • Kl. 16.50-16.55: Borgmester Sofia Osmani byder velkommen
  • Kl. 17.00-17.05: Borgmesteren, Pjerrot og Julemanden tænder Juletræet og julebelysningen
  • Kl. 17.05–17.25: Der uddeles slik til alle fremmødte børn til lyden af julesang og musik fra Eventyrteatret

Det er Lyngby-Taarbæk Kommune, der, i samarbejde med Handelsforeningen for Kongens Lyngby, står for juleudsmykningen og juletræstændingen i byen.

Juletræstænding 2025

 Kom til juletræstænding og tænding af den nye julebelysning på Lyngby Hovedgade