fbpx
Forgot your your password?
  • single location image
  • single location image
  • single location image

Åbne Døre i Lyngby-Taarbæk

(0.0)

Hvem er vi?

 

Foreningen ÅBNE DØRE er en sammenslutning af lokale kunstnere og kunsthåndværkere i  Lyngby-Taarbæk kommune. Én gang om året åbner vi hver især vores private atelier for alle interesserede. Samtidig afholder vi en fællesudstilling. Vores ønske er at gøre kunsten tilgængelig for kunstinteresserede borgere og at sætte kunsten på dagsordenen i vores by.

Åbne Døre i Lyngby-Taarbæk blev stiftet i august 2011 og løb af stablen ultimo oktober 2011 med en kæmpe succes. Til sammen arbejder vi med mange forskellige genrer indenfor kunst og kunsthåndværk; billedkunst, maleri, fotografi, smykker, keramik, læderarbejde, mosaik, metal- og bronzeskulptur.

 

Udstilling og samarbejde

 

Vi er altid på udkig efter nye steder at udstille vores kunst. Det kan både være gallerier, kulturhuse, kirker, virksomheder, restauranter, hoteller mm. På vores hjemmeside og på de enkelte kunstneres og kunsthåndværkeres hjemmesider kan man løbende holde sig opdateret på, hvor vi udstiller. Flere af medlemmerne kommer også gerne ud og fortæller om deres kunst, om processer i kunsten og om vejen til deres virke som kunstner. Kontakt enten foreningen eller den enkelte kunstner, hvis I ønsker et samarbejde omkring en udstilling eller et arrangement.

De sidste fire år har 10-12 af medlemmerne udstillet i Lyngby Nordre Mølle i august måned med stor succes.

Som forening ønsker vi at være aktive deltagere i kulturlivet i Lyngby og deltager fx årligt i “Liv i Lyngby”. Vi glæder os til fremover at deltage i mange af de øvrige aktiviteter, som Handelsforeningen og Lyngby Kommune arrangerer.

 

Foreningens medlemmer:

 

Anita Hammergardt – maleri – https://anitah.dk

Anne Bjørkmann – mosaik og smykker – https://abmosaik.dk

Ann-Mari (Rie) Rasmussen – keramik – https://ltkunst.dk/portfolio-items/ann-mari-rie-rasmussen/

Anne Grethe Pind – maleri – https://www.galleripind.dk

Arletty Suenson – maleri – http://www.arlettysuenson.dk

Bjarne Dahl – maleri og keramik – http://www.atelier83.dk

Birgitte Arnvig – maleri og glas – http://www.birgittearnvig.dk

Charlotte Farup Ohrt – maleri – https://www.farupohrt.dk

Claus Steen Rasmussen – metalkunst – http://www.123hjemmeside.dk/metalkunst

Else Marie Munck – maleri – https://ltkunst.dk/portfolio-items/else-marie-munch/

Eliana Ramirez – maleri – www.instagram.com/artelianaramirez/

Evelyn Christensen – maleri – https://ltkunst.dk/portfolio-items/evelyn-christensen/

Folmer Kristensen – maleri – http://www.folmerkristensen.dk

Hanne Isabelle Pedersen – smykker – https://www.hanneisabella.dk

Hans Jørgen Henriksen – maleri – http://zonering.dk

Inge Lyshøj Christiansen – maleri – http://www.lyshoj-kunst.dk

Lise Grue – kunsthåndværk i skind – https://www.traum.dk

Josie Frances Hadley – maleri og keramik – http://www.atelier83.dk

Jytte Høeg – bronzeskulptur og keramik – http://www.jyttehoeg.dk

Jytte Kløve – smykker – https://www.kloeve.dk

Lone Sjølund – maleri – https://www.lonesjoelund.dk

Marianne Palner – keramik – https://ltkunst.dk/portfolio-items/marianne-palner/

Per Danø – maleri og skulptur – https://www.perdanoe.com

Randi Jeppesen – maleri – https://www.instagram.com/jeppesenrandi_malerier_kunst/

Sten Rasmussen – maleri og foto – https://steenr.com

Susanne Diness – maleri – https://trollediness.dk

Tina Strøman – foto og keramik – http://ts-creations.simplesite.com

https://ltkunst.dk