Forgot your your password?
Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

GIG 2025 i Templet

januar 17 @ 20:00 - 23:00

Free
GIG 2025 i Templet

Indled året med frisk nyt fra øvelokalerne til GIG 2025 i Templet! Oplev Café Paris, Hyggebandet, og Hovedkulds.

Café Paris spiller og synger egne kompositioner inspireret af kærligheden, livets gang og den moderne tids vanvid.
Duoen består af Merete Nielsen på bas og Frederic Gonzalez-Knudsen på guitar og sang. Sammen byder de med Café Paris på en musikalsk rejse, hvor publikum inviteres til at dele et øjebliks intimitet, bevæget af iørefaldende melodier og ordenes poesi på fransk og engelsk.

Hyggebandet spiller hovedsalige egne numre, som er inspireret af livet og verden omkring os. Stilarter: Folk, Blues, Rock og Country.
Hanne Stauning Gundlach: Vokal og Guitar
Rene Fiege: Guitar og Vokal
Dick Kreinøe: Bas og Vokal.

Hovedkulds kombinerer på unik vis eksotiske rytmer, blues og rock med personlige tekster på dansk i et lydlandskab, hvor bas, trommer, guitarer, fløjte, mundharpe, melodica og vokal smelter sammen i et sprødt og legesygt univers.

Glæd dig til en musikalsk underholdende aften, når de tre bands optræder til GIG 2025 i Templet!

Detaljer

Dato:
januar 17
Tidspunkt:
20:00 - 23:00
Pris:
Free
Begivenhed Kategori:

Sted

Templet
Jernbanevej 16
Kgs. Lyngby, 2800 Danmark
+ Google Maps